KUMSTVO
Autor: Administrator , 8. 3. 2011.

NAŠE KUMČE

Kumovi: OŠ PRIMORSKI DOLAC

Kumče: MARIA NDONDOLE

Dob: 11 godina

Škola: Mpakani, IV.razred

Opis:

Maria nema roditelje,živi sa sestrom i bakom. Žive u teškim uvjetima,u kućici od blata bez ikakvog namještaja,kuhinja je pod vedrim nebom. Rade na rižnim poljima kako bi preživjeli. Marija dolazi iz jedne od župa za koje se brine naš misionar don Ante Batarelo, koji ima 36-ogodišnje iskustvo misionara u Tanzaniji.

Ovo pismo je stiglo iz  UDRUGE ZDENAC.

Poštovani i dragi kumovi,

Vaše kumče dolazi iz Tanzanije. Tanzanija je velika afrička država. Stanovništvo čine mnogobrojna plemena, a najbrojniji su Masai, stočarsko nomadsko pleme. Za njih su krave prava dragocjenost i čuvanje krava je jedini posao kojega vrijedi obavljati. U Tanzaniji su veliki problim sida i malarija koje odnose mnoge živote, te puno djece ostaje bez roditeljske skrbi. Prosječna životna dob je ispod 40 godina života. Velike suše sve češće ostavljaju posljedice. Pitka voda je prava dragocjenost . Mnoga djeca nemaju mogućnosti za školovanje, a neki dosta kasno upisuju školu i prekidaju školovanje pa kada opet imaju mogućnosti upisuju se ponovo i nakon 20 i više navršenih godina završavaju osnovnu ili srednju školu.Prvi misionari su došli u Tanzaniju 1868. godine i to su bili misionari Duha Svetoga. Svi oni su puno učinili za Crkvu u Tanzaniji. U Tanzaniji djeluju i četiri hrvatska misionara.                                                                                                                                                Zdenac sa svojim kumovima vrši veliku misiju koja je USPIJEŠNO MIJENJANJE ŽIVOTA DJECE I MLADIH iz jednog bijednog načina življenja u život po mjeri čovjeka, koji napreduje u sebi i odnosima prema drugima. Kumovi vi sta BLAŽENI jer ste se odazvali Bogu da preko svakoga od vas mijenja živote djece i mladih, a preko njih i cijeli njihov narod , iz generacije u generaciju. Vi sta u savezu s Bogom započeli donositi Kraljevstvo mira, sreće, pravednosti, ljubavi, međusobnog pomaganja, boljeg življenja i pouzdanja u Boga.       Primit ćete svoju plaću stostruko na zemlji i za život vječni u sjedinjenju s Bogom i svojom kumčadi.                                                                                                                                                    Vi ste nositelji Božjeg milosrđa, aktivni članovi Kristove Crkve i nepresušni Zdenac koji napaja životnim entuzijazmom.                                                                                                      Vaša pomoć je pretvorena u knjige, odjeći, obuću i hranu ovom siromašnom djetetu kojemu ste promijenili život.                                                                                                                 Vi ste njegov Misionar Milosrđa. Hvala Vam i Bog Vas blagoslovio.